czwartek, 13 lutego 2014

imbir warto polubić

Dzisiaj kolejny wpis o przyprawach jakie pozytywnie wpływają na nasz organizm. Jakieś pare miesięcy temu dodałam wpis na temat działań cynamonu. Wiele osób było bardzo zaskoczonych i zadowolonych z tego co przeczytali. Zazwyczaj czytając przepis i widząc w składzie imbir, cynamon czy anyż nie zastanawiamy się jak one wpływają na nasz organizm tylko zastanawiamy się jak będzie smakowało. Dzisiaj naszym bohaterem wpisu będzie imbir.

Imbir (Zingiber Boehm.) – rodzaj bylin z rodziny imbirowatych. Występuje w stanie dzikim w strefie tropikalnej Azji i Australii.


Właściwości lecznicze imbiru - jak nam pomaga?
Ułatwia trawienie. Olejek zawarty w kłączu pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, działa żółciopędnie i rozkurczowo, leczy wzdęcia.
Łagodzi mdłości (jest składnikiem leków przeciw chorobie lokomocyjnej), przeciwdziała wymiotom po narkozie i chemioterapii. Wzmaga apetyt.
Zmniejsza agregację (zlepianie) płytek krwi, chroni więc przed tworzeniem się zakrzepów. Jest niezbędnym dodatkiem do menu osób z podwyższonym cholesterolem.
Łagodzi bóle miesiączkowe. Warto też dodawać go do jedzenia, gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki PMS.
Leczy przeziębienia i przynosi ulgę chorym stawom, bo jest bogaty w substancje przeciwzapalne. Wchodzi w skład niektórych maści i plastrów rozgrzewających. Podczas masażu kilka kropli olejku imbirowego przynosi ulgę obolałym mięśniom.
Leczy migreny - regularnie stosowany zmniejsza częstość i ilość ataków, łagodzi też towarzyszące im mdłości.
Działa przeciwobrzękowo, bo zawarty w nim olejek eteryczny ma działanie moczopędne.
Dba o jamę ustną. Ma działanie odkażające i odświeżające, pozostawia miły zapach w ustach. Leczy infekcje, pobudza wydzielanie śluzu. Warto płukać nim bolące gardło (do szklanki bardzo ciepłej wody wsypać 2 łyżeczki sproszkowanego imbiru).
Zwiększa koncentrację i wydajność umysłową, bo poprawia ukrwienie mózgu. Odrobina sproszkowanego imbiru dodana do kawy, niweluje jej szkodliwe właściwości.
Polepsza krążenie krwi, wspaniale rozgrzewa cały organizm. W medycynie chińskiej uchodzi za “gorący", powodujący ogień w ciele. Pobudza też organy płciowe. Tam, gdzie rośnie, czyli w tropikalnej Azji, używa się go jako afrodyzjak.

Do czego można dodać imbir??
1. do piwa
2. do wina
3. do dań azjatyckich
4. do kawy
5.  do kremów rozgrzewających

Moim zdaniem imbir powinny pokochać wszystkie kobiety

1 komentarz:

  1. polecam ten przepis http://ualwayslooksocute.blogspot.com/2013/11/syrop-imbirowy.html :)

    OdpowiedzUsuń